Gott Nytt År

0
2126

Humanism & Kunskap Gott Nytt År

Hellre än förbanna mörkret – Tänd ett ljus
Tavlan är Katrin Öhlins i garn och akryl som hon skänkt till vår förening att fritt använda.

Humanism är medmänsklighet, empati, öppenhet, frihet och ansvar

Humanism & Kunskap bildades 2011 som motkraft till antihumanismen för att stärka rätten till vars och ens livsåskådning, din vetskap och beprövade erfarenhet.
På hemsidan publicerar vi artiklar om ämnen mellan himlen och jord såsom andlighet hos naturfolk med holistisk syn på helande och naturmedicin. 2015 tog vi initiativ till dokumentärfilmen ”Läkaren som vägrade ge upp”

Vi hotas dagligen av antihumanismens trångsynthet och förtryck. Därför är kunskapsbildning så viktig. Din vetskap och egen beprövade erfarenhet ger dig möjlighet att upptäcka dig själv och världen. Livet ger också möjlighet till andlighet som berikar och förenar. Vi är beroende av medmänniskor men ska inte tvingas att underkasta oss. Oavsett vilka kort livet gett är det upp till oss hur vi använder dem. Humanism inbjuder till att utveckla lyhördhet, tacksamhet och generositet.

Humanism & Kunskap önskar ett Gott Nytt år!
Vi är tacksamma för våra medlemmar och alla goda krafter som verkar för kärlek, öppenhet och frihet. Tänd ett ljus.
Gilla Humanism & Kunskap på Facebook

Genom styrelsen
Börje Peratt

HK dekal kärlek kamp HK

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.